Úvod

SEKCE – ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH 

Atletický klub Olomouc se může pyšnit sekcí zdravotně postižených sportovců. Atletika patří ke sportům otevřeným všem typům handicapu i věkovým kategoriím. Atletickým tréninkem můžeme dosáhnout zlepšení kondice, lepšího kontaktu se sociálním prostředím a celkově zkvalitněním každodenního života osob s tělesným postižením. Náš klub všechny tyto benefity nabízí a podporuje. Vrcholový i rekreační sport pro osoby s postižením je v České republice stále na startovní čáře, náš klub se to snaží změnit prostřednictvím nových přístupů, otevřenosti, nápadů.

V uplynulých 10 letech se klubu podařilo zpřístupnit atletický stadion osobám s různým stupňem tělesného postižení, postupně seznámit sportovní veřejnost se závody sportovců s handicapem, a to na národní i mezinárodní úrovni.

V roce 2010 byla dostavěna nová budova s tělocvičnou, regeneračním zázemím a šatnami, jež je vybavena speciální výtahovou plošinou, bezbariérovým WC a bezbariérovým přístupem do všech prostor včetně přilehlé atletické haly.

Od roku 2015 zaměstnal klub absolventku oboru aplikovaných pohybových aktivit jako profesionální trenérku a administrativní pracovnici, která je shodou okolností sluchově postižená. Trenérka se v průběhu let 2015-2020 zasloužila o úspěšný rozjezd oddílu zdravotně postižených.  V současné chvíli je v klubu 29 sportovců se zdravotním postižením a vzhledem k možnosti pravidelných a flexibilních tréninků bylo dosaženo i sportovních úspěchů. Nadále se snažíme navýšit počet aktivních sportovců s handicapem.

Tréninky optimalizujeme vzhledem k typu postižení a vedeme je ve většině případů individuálně za přítomnosti trenéra nebo asistenta v počtu 2-4 tréninkových jednotek týdně po 60-90min tak, aby byl každý sportovec adekvátně zatížen a stimulován k osobním zlepšením.

Na klubovém kontě máme nemalé úspěchy z mezinárodních závodů konaných v ČR ale i v zahraničí. V roce 2016 jsme získali stříbro a bronz na mezinárodním mítinku v Dubaji, bronz na Mistrovství Evropy v italském Grossetu, 6 medailí na Czech Open v Olomouci,  dovezli jsme také bronzovou medaili z Mistrovství světa IWAS (Internatinal  Wheelchair and Amputee Sports) juniorů v Praze.

K nejúspěšnějším členům klubu patří členka Eva Kacanu. Je to paralympijská sportovkyně, která získala v roce 2008 zlatou medaili ve vrhu koulí na paralympijských hrách v Pekingu, stříbrnou medaili z Athén v roce 2004 ve vrhu koulí.

Dalším úspěšným členem v atletickém klubu je Rostislav  Pohlman, který získal 7 medailí na 5ti paralympijských hrách. Zlatou medaili získal v hodu diskem v Athénách 2004, potom 3 stříbra z Atlanty (1996) – hod oštěpem, Sydney (2000) – hod oštěpem, Londýna (2012) – hod diskem a ještě 3 bronzové medaile z Athén (2004) – hod oštěpem a 2x v Pekingu (2008) – hod oštěpem a diskem. Je to prozatím náš nejúspěšnější paralympijský medailista v tomto klubu, který má na svém kontě takový počet medailí.

Od roku 2006 pravidelně pořádáme halové a venkovní soutěže pro osoby a handicapem. K nejúspěšnějším projektům patří Czech Open s mezinárodní účastí. Trenéři a asistenti z AK Olomouc jsou členy reprezentačního týmu atletů s postižením. Členkou klubu je i mezinárodní technická delegátka Mgr. Iva Machová, PhD. Klub spolupracuje s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého Olomouc.

Možnost sportovat je důležitou součástí života každého jedince včetně osob s TP.  Náš klub takové možnosti poskytuje a to jak na bázi rekreační tak vrcholové úrovně.

  Eva Kacanu         Rostislav Pohlmann

Partneři: